1. pl
  2. en
18 stycznia 2024

Pilates dla pływaków

Czy pływacy potrzebują jednostek treningowych na lądzie?

Pływanie wymaga bardzo dobrze rozwiniętych zdolności motorycznych oraz koordynacyjnych do których zaliczamy siłę, szybkość, wytrzymałość oraz  moc, a także gibkość, zręczność oraz koordynację ruchową. Im bardziej rozwinięte są te zdolności u zawodnika tym lepsze wyniki sportowe będzie on/ona osiągać. 

W przypadku pływaków nie wszystkie zdolności motoryczne jesteśmy w stanie rozwinąć w wodzie. Dlatego też trening na lądzie powinien być nieodłącznym elementem w procesie treningowym.W trakcie pływania zawodnik angażuje ponad 40 partii mięśniowych. Najbardziej zaangażowane do pracy są mięśnie pleców, klatki piersiowej oraz kończyn górnych i nóg. Należy też pamiętać, że pływanie bazuje na pracy całych powięzi mięśniowych, które stymulują do pracy poszczególne mięśnie. Gdy tkanka powięziowa jest odwodniona a jej napięcie zbyt duże (np. w wyniku przeciążenia czy długotrwałego wykonywania tego samego ruchu) zaczyna tracić właściwości elastyczne i sklejać się z okolicznymi tkankami. Ogranicza to ruch struktur względem siebie i utrudnia przepływ krwi i limfy. W efekcie, szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny nie są usuwane a składniki odżywcze i tlen, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji, nie docierają w odpowiedniej ilości. Tak powstają sklejenia i bolesne mięśniowo-powięziowe punkty spustowe, których następstwem jest zaburzenie pracy mięśni, ból, sztywność, a nawet ograniczenie ruchu w stawach. Ciało pływaka wykonujące tylko treningi w wodzie gdzie różnorodność ruchów jest ograniczona, a ilość jednostek treningowych jest duża, jest narażone na zaburzenia pracy mięśni przez posklejaną i sztywną powięź.

Jak pilates wpływa na wyniki pływka?

Metoda pilates bazuje na pracy na tkance powięziowej. Ćwiczenia są tak ułożone, aby na treningu ciało ćwiczącego ruszało się w każdej płaszczyźnie (zgięcia, wyprosty, wygięcia oraz rotacje), a dzięki temu system weryfikuje mięśnie w ciele, które są zbyt sztywne i wpływają na ograniczenia ruchomości w stawach. Trening opiera się na pracy z oporem sprężyn, która stymuluje mięsień rozwijając jego siłę. Ćwiczący kształtuje także swoją koordynację ruchową, poprzez częste zmiany położenia własnego ciała, a także pracy na maszynach, które kształtują orientacje przestrzenną oraz przystosowują ciało ćwiczącego do wykonywania tych samych ćwiczeń z udziałem innych zewnętrznych zmiennych. Ponadto system pilates jest pracą nad mięśniami głębokimi do których zaliczają się mięśnie dna miednicy, a także mięśnie oddechowe. Ćwiczący uczy się jak wykorzystywać oddech 3D, czyli przeponowo- żebrowy, tak aby nie tworzyć niepotrzebnego ciśnienia w jamie brzusznej, które utrudnia prace mięśni "core". Trening pilates jest idealną jednostką treningową na lądzie dla pływaków w celu uzupełnienia braków w ciele lub poprawy ogólnej sprawności ćwiczącego oraz wyrównania napięć w ciele, co pozwoli na osiąganie lepszych wyników sportowych.

 

Jeśli chcesz zobaczyć fragment treningu pilates lub jak wykonywać konkretne serie ćwiczeń na różnych sprzętach to zapraszam Cię na mój profil na instagramie.

 

UMÓW SIĘ NA TRENING JUŻ TERAZ!

 

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 8:00-20:00

Sobota: 8:00-15:00

Niedziela: -

 

Kontakt

tel. +48 665118180

email: przystanpilates@gmail.com 

adres: ul. Matejki 10/1,

80-232 Gdańsk Wrzeszcz

Social Media

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.