1. pl
  2. en
05 grudnia 2023

Pilates dla kolarzy

Kolarstwo…

Szosowe, górskie, przełajowe, BMX…

Jak widzisz jest wiele różnych odmian kolarstwa i mimo, że różnią się terenem po którym kolarz jeździ oraz sprzętem jakiego używa to mają wspólne cechy. Mięśnie kolarza muszą być silne, wytrzymałe i gotowe do dynamicznej pracy. Idealny mięsień kolarza nie jest nadbudowany (wszyscy wiem, że im rower lżejszy tym kolarzowi łatwiej zasuwać pod górkę, ale czy wiesz, że nie tylko waga roweru ma znaczenie?) tylko smukły, ale silny i wytrzymały. Mięśnie, które najmocniej pracują podczas jazdy na rowerze, to mięśnie nóg, ponieważ to nimi poruszamy przy pedałowaniu. Pedałowanie jest jak ruchy wskazówek na tarczy zegara. W konkretnych momentach używamy różnych mięśni z różnym natężeniem. Ale nie tylko mięśnie nóg są tu zaangażowane, istnieje cały szereg innych mięśni odgrywających ważną rolę w jeździe na rowerze.

Jadący kolarz najbardziej angażuje mięśnie takie jak:

  • Mięsień pośladkowy wielki, należący do grupy mięśni pośladkowych

  • Mięsień półbłoniasty i mięsień dwugłowy uda, należące do grupy tylnej mięśni uda (tzw. hamstringi)

  • Mięsień obszerny przyśrodkowy, mięsień prosty uda i mięsień obszerny boczny, wszystkie trzy należące do grupy mięśni czworogłowych uda

  • Mięsień brzuchaty łydki

  • Mięsień płaszczkowaty

  • Mięsień piszczelowy przedni

  • Mięśnie “córę”, czyli mięśnie dna miednicy, mięsień poprzeczny brzucha, mm skośne brzucha, przepona oraz mięsień wielodzielny

  • Mięśnie obręczy barkowej

  • Mięśnie przedramienia (zginacze oraz prostowniki palców)

  • Mięśnie szyi.

 

Co ma pilates do kolarstwa? 

Praca tych mięśni odbywa się w jednym i tym samym czasie. Kolarz nie myśli o tym, aby zaangażować mięśnie tylko o tym co jest na drodze, z jaką prędkością jedzie i czy nie czyha za drzewem żadne zagrożenie w postaci zwierzyny lub dużej ilości błota. Tak więc dla kolarza ważne jest, aby jego ciało umiało intuicyjnie włączać do pracy te mięśnie, które w danym momencie będą dla jego jazdy dawały najlepsze rezultaty. Trening pilates pozwala w skupieniu nauczyć się angażować wszystkie potrzebne mięśnie w wypracowanym balansie mięśniowych. Co to oznacza? Przykładowo jeśli kolarz ma zbyt silny czworogłowym mięsień uda w porównaniu do swojego antagonisty czyli dwugłowego uda to 4-głowy uda będzie pracował na 200 procent co oznacza, że jego wytrzymałość będzie krótsza, a sam mięsień po czasie będzie przemęczony i w ostateczności nie będzie on tak wydajny. Natomiast jeśli ten samo kolarz wzmocni mięsień 2-glowy uda to jest w stanie nie przeciążać przodu uda co wypłynie na możliwość dynamiczniejszej pracy mięśnia oraz na ogólną wytrzymałość siłową nóg kolarza.

Trening pilates kształtuje także dobre nawyki angażowania mięśni core, co wpłynie na lepszą równowagę kolarza i możliwość wytrzymania dłuższego czasu w pozycjach siedzenia na rowerze bez powodowania nadmiernych napięć na klatce piersiowej oraz na mięśniach podpotylicznych.

Trening pilates pomoże kolarzowi zbalansować otwarcie klatki piersiowej mimo wielu godzin spędzonych w pozycjach zamkniętych, a także wzmocni jego stawy barkowe oraz nadgarstki, które często przy upadkach idą na pierwszy ogień kontuzyjny.

Podsumowując:

Pilates to kompleksowy trening dostosowany do potrzeb osoby ćwiczącej, więc jeśli jesteś kolarzem to serdecznie zapraszam Cię na trening, aby Twoje ciało wspierało twoje sportowe ambicje treningowe! Na pilatesie budujesz kontrole, siłę oraz balans w napięciach mięśniowych, a także między siłą, a mobilnością co dla kolarza jest bardzo ważne.

Jeśli chcesz zobaczyć fragment treningu pilates lub jak wykonywać konkretne serie ćwiczeń na różnych sprzętach to zapraszam Cię na mój profil na instagramie.

 

UMÓW SIĘ NA TRENING JUŻ TERAZ!

 

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 8:00-20:00

Sobota: 8:00-15:00

Niedziela: -

 

Kontakt

tel. +48 665118180

email: przystanpilates@gmail.com 

adres: ul. Matejki 10/1,

80-232 Gdańsk Wrzeszcz

Social Media

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.